Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini; kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan kozmetik bir çözümdür. Estetik diş hekimliğinde kullanılan diş beyazlatma işlemi, estetik diş hekimliğindeki en önemli sorunlardan olan diş renkleşmelerini önlemeye yöneliktir.

Dişlerin doğal renkleri yıllarla ve kullanılan çay, kahve sigara etkisiyle koyulaşır. Bu dişlere porselen vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da adlandırılan beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılır. Bleaching (diş beyazlatma) işleminde, dişin mine ve dentin tabakalarına nüfuz edilerek bu bölgelerde oluşan renklenmeler kaldırılıp, dişin rengi istenilen tona kadar beyazlatılabilmektedir.

Lazerle Diş Beyazlatma

Özellikle son 10 yılda diş beyazlatma ürünlerinin kozmetik diş hekimliğinde en çok istenilen ürünlerden olması diş beyazlatma sistemlerine rağbetin artmasına ve bu konuda yapılan bilimsel çalışmaların da artmasına sebep olmuştur.

Bilimsel çalışmalar sonucunda tıpta ve diş hekimliğinde farklı alanlarda kullanılan lazerlerin geliştirilmesi diş beyazlatma ürünlerinde de lazerin kullanılmasını sağlamıştır. Sonuçta bleaching yani beyazlatma işleminde lazerin kullanımı ve lazere uygun beyazlatma patlarının kullanımıyla beyazlatma işlemi artık çok daha kısa seanslarda, daha etkili ve uzun vadeli olmaktadır.

Ozon ile Diş Beyazlatma

Günümüze kadar ozon terapi diş ve dişeti hastalıklarının tedavisinde lokal yol ile uygulanarak çeşitli faydalar elde ediliyor. Yeni geliştirilen bir teknoloji ile ozon gazı artık “diş beyazlatma” amaçlı da uygulanıyor. Ozonun gaz formunda olması ile diş dokusundaki mikroskopik boşluklara klasik diş beyazlatma ajanları olan karbamid peroksit ya da hidrojen peroksite göre daha kolay nüfuz ediyor. Bu nedenle beyazlatma etkisi çabuk oluyor. Ayıca ozon derine ilerlediğinden dolayı kalıcılığı açısından avantajlar ortaya çıkıyor.  

Plazma (Işık ) Teknolojisi İle Diş Beyazlatma

Klinik ortamında, diş doktorunuzun kontrolünde yapılan ağartma işlemine office bleaching denir. Bu yöntemde şeffaf ağartma jeli dişlerin ön yüzeyine sürülür ve yoğun ışık kaynağıyla ağartma jeli içindeki kristaller aktif hale getirilir.

Şeffaf kristal jel ışık enerjisini absorbe eder ve dişin minesine penetre olur.Böylece ağartma işlemi başlamış olur. Office bleaching de kullanılan ağartma jeli "hidrojen peroksit"içerir. Office bleaching de hidrojen peroksidi hızlı bir şekilde aktive etmek için ışık kaynağına ihtiyaç vardır.

İki tip beyazlatma işlemi vardır:

1- Office Bleaching (Klinikte Diş Beyazlatma)
2- Home Bleaching (Evde Diş Beyazlatma)

Office Bleaching:

Bu beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından klinikte uygulanır. Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır. Kullanılan beyazlatma jelleri genelikle karbonitperoksit ihtiva eder.

Home Bleaching:

Sizden alınan ölçülerle hazırlanan plakları günde bir kaç saat takarak bayazlatma işlemini evinizde yaparsınız. Doktorunuzun önerdiği miktardaki ağartma jelini plağın dişlerinizin ön yüzüne denk gelecek kısmına koyar, plağı ağzınıza yerleştirirsiniz. Ortalama 3 ila 6 günlük kullanım sonucu istediğiniz renge kavuşabilirsiniz. Evde yapılan ağartma yöntemiyle özellikle kanal tedavisi görmüş canız dişlerdeki koyu renk giderilemeyebilir. Ya da tetrasiklin lekeleri dediğimiz lekeler için sonuç alınmayabilir. Çünkü ağartma jelinin konsantrasyonu diş veya dişetlerinize zarar gelmesin diye düşük tutulmuştur. Home bleachingde kullanılan ağartma jelinin etken maddesi %10 -16-22 lik oranda carbomid peroksittir (CH4N2O2). Carbomid peroksit beyaz kristaller halindedir. Bu beyaz kristallerle su temasa geçtiğinde ağartıcı madde olan hidrojen peroksit açığa çıkar. Hidrojen peroksit de dişte ağartma işlemini yapan maddedir.

 

DİŞ BEYAZLATMA HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Eğer dişlerimi beyazlatmak istersem hangi yöntemleri kullanabilirim?
En etkili yöntem hangisidir? Dişleri beyazlatmak için farklı yöntemler vardır. Birincisi diş hekimi yardımıyla profesyonel beyazlatma, diğeri ise evde diş hekimi' nin önerisi doğrultusunda uygulanan ev beyazlatma sistemidir. Son yapılan çalışmalarda iki yöntemin aynı anda kullanılmasının etkin bir beyazlatma için gerekli olduğu belirtilmiştir. Kısaca hastanın beyazlatma işlemi ofis tipi ile yapılsa bile rengin kalıcılığı için ev tipi ile desteklenmesi önerilmektedir.

2. Beyazlatma güvenli midir yoksa dişlere zarar verir mi?
Yapılan çalışmalar diş doktoru kontrolünde yapılan diş beyazlatma sistemlerinin kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermiştir. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur. Diş doktorunuzun florür uygulamaları ile beyazlatma işlemi daha da güvenli bir işlem olmaktadır.

3. Diş beyazlatmanın yan etkileri nelerdir?
Bütün beyazlatma jelleri az çok hassasiyete sebep olur. Bu soğuk sıcak içeceklere ve havaya karşı bile oluşan hassasiyet rahatsızlık verir. Hassasiyet durumunda diş doktorunuzun uygulayacağı topikal florür bu diş hassasiyetini azaltacaktır. Ayrıca hassasiyeti azaltmak için içerisinde potasyum nitrat ve yüksek oranda florür bulunduran diş macunları da işe yarar.

4. Dişlerimin maksimum beyazlaması ne kadar sürecek?
Sonuçlar farklıdır. Bazı dişler 24 dakikada beyazlarken, bazıları için bir iki seans beyazlatma yapmak gerekebilir. Dişlerinizde sarılaşma grileşmeden ne kadar fazlaysa beyazlatma o kadar iyi olacaktır. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan grileşmenin beyazlatılması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süreç gerektirebilir.

5. Beyazlatma ne kadar süre etkisini korur?
Beyazlatma sonrasında dişlerinizin rengi asla başlangıçtaki rengine dönmez ama bir miktar renkleşme 6 ayla iki yıl arasında oluşur. Beslenme alışkanlıklarına göre bu renklenme farklılık gösterir. Her 6 ay veya yılda bir kez ev tipi beyazlatma ile bakım sağlanması tavsiye edilir.

6. Hamile veya yeni doğum yapanlara diş beyazlatma niye tavsiye edilmez?
Bu konuda bir araştırma yapılmamıştır ama üretici firmalar bu işlemin hamile ve emziren annelerde yapılmasını tavsiye etmezler.

7. Beyazlatma jeli kaplama, porselen kuronlarımı da beyazlatır mı?
Porselen kaplama kuron ve köprüler beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir.

8. Beyazlatma sonrası kahve ve kırmızı şaraptan ne kadar uzak kalmalıyım?
Beyazlatma sonrası yaklaşık 2 gün yani 48 saat boyunca çay,kahve ,sigara ,kola ,kırmızı şarap ,asitli içecekler ve renkli yiyeceklerden uzak kalmak gereklidir,çünkü yapılan beyazlatmanın etkisi dentin tübüllerinde 48 saat boyunca devam eder. Bu süre zarfında da renkli yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.